PPGI FlatIn stock · 84 MTLead 7 – 10 days
PPGI Coil · 0.45 × 1219 · RAL 9003
SKU CC-FPG-COL-WHT · GRADE AZ-150
Hot-rolled / cold-rolled supply conforming to AZ-150. Mill-direct heat traceability with pre-shipment inspection by SGS / Bureau Veritas. Suitable for primary structural members, chassis and heavy-engineering fabrication.
Indicative price
$724 / MT
MOQ
3 MT
Lead
7 – 10 days
Incoterm
FOB · CFR · CIF · DAP
| SKU Code | CC-FPG-COL-WHT |
| Material | Pre-Painted Galvanized Iron |
| Thickness | 0.45 mm |
| Width | 1219 mm |
| Color | RAL 9003 (Signal White) |
| Coating Weight | 150 g/m² (AZ-150) |
| Unit Weight | 4.2 kg/m² |
| MOQ | 3 MT |
| Finish | Smooth, Glossy |
| Standards | ASTM A755/A755M |
| Lead Time | 4-6 weeks |
| Packing | Coils, plastic wrapped |
